Z czym je się dietę ketogeniczną? Czy jest ona bezpieczna?

Stosowanie diety ketogenicznej znalazło szerokie grono swoich zwolenników. Osoby korzystające z tego jadłospisu chwalą się nie tylko smakowitymi posiłkami, jakie spożywają, ale także szybką utratą kilogramów. Czym jest więc dieta ketogeniczna i jakie są zasady jej stosowania?

Główne założenia diety ketogenicznej

Na samym początku warto wspomnieć, że jest to dieta bogatotłuszczowa. Zakłada ona zmniejszenie dziennego spożycia węglowodanów do 20g.

Tłuszcz stanowi 80% zapotrzebowania a reszta przeznaczona jest na białko dobrej jakości. Dieta ma za zadanie wprowadzić nas w stan ketozy. Co to oznacza w praktyce? Kiedy zaczyna brakować węglowodanów, nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz do tzw. ciał ketonowych i to on jest głównym źródłem naszej energii. Ma to zapewnić nam brak uczucia głodu, wahań nastroju czy też utratę zbędnych kilogramów.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Przede wszystkim warto postawić na białko i tłuszcze dobrej jakości. W jadłospisie powinny znaleźć się:

  • mięso chude i tłuste
  • oleje roślinne
  • ryby, owoce morza
  • awokado
  • masło i inne tłuszcze zwierzęce
  • warzywa niskoskrobiowe (sałaty, kalarepa, rzodkiewki, ogórki)
  • warzywa, orzechy, nasiona i owoce o niskiej zawartości węglowodanów (ograniczone ilości).

Zalety i wady diety ketogenicznej

Stosowanie diety wysokotłuszczowej stabilizuje poziom cukru we krwi oraz gwarantuje szybki spadek masy ciała. Ma także udowodnione naukowo korzystne działanie w leczeniu padaczek lekoopornych. Nie jest to jednak dieta pozbawiona wad. Zwiększa ryzyko spożycia zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych, niedobór węglowodanów niesie sporo zagrożeń zdrowotnych a niskie spożycie błonnika prowadzi do przewlekłych zaparć. W początkowej fazie możemy być senni, zmęczeni i apatyczni.

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego, a jej stosowanie warto jej przeprowadzić pod okiem sprawdzonego dietetyka.